W dniu wczorajszym odbyła się pierwsza  Konferencja Dogmatyczna …a właściwie katecheza dla dorosłych prowadzona przez ks. Łukasza Szydłowskiego. Pierwsza o krzyżu – jego symbolice, znakach kreślonych na ciele i znaczenia dla Chrześcijanina.

Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.

Roman Dmowski (z książki „Kościół, naród i państwo”)

20171004_191932 20171004_185557   20171004_181004

20171004_182832 

Czym są Konferencje Dogmatyczne

„Nauczanie Kościoła zmierza przede wszystkim do tego, by – jak to wyraził Wincenty z Lerynu – „strzec tego, co wszędzie, zawsze i przez wszystkich było wyznawane”. Kościół chce przekazywać objawioną naukę, którą otrzymali Apostołowie. Do powszechnego nauczania należy bowiem stwierdzenie, nawet jeśli nie jest orzeczeniem wiary ex cathedra, że objawienie, stanowiące przedmiot wiary katolickiej, zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła. Sobór Watykański I stwierdził natomiast, że nauka wiary nie jest jakimś systemem filozoficznym, który mógłby być rozwijany i udoskonalany przez człowieka, ale „Boskim depozytem, przekazanym Oblubienicy Chrystusowej, aby go wiernie strzegła i nieomylnie wyjaśniała”. Pius X jeszcze dobitniej podkreślił, że dogmaty Kościoła nie są owocem małego zarodka, ukrytego w Ewangelii, rozwijającego się dzięki elementom zewnętrznym. Tego typu stwierdzenia zostały powtórzone również w encyklice Piusa XII „Humani Generis”.”
Dariusz Kowalczyk SJ

Jednak rozumienie dogmatów a jednocześnie niezmienności wyrażonej w nich prawdy szczególnie w obecnym czasie staje się coraz większym problem dla rzesz wiernych. Właśnie na te tematy będziemy starali się rozmawiać z ks. Łukaszem Szydłowskim FSSPX podczas naszych kolejnych spotkań.

Następne już we wtorek 10 października.

Zapraszamy!

Czy wiesz w co wierzysz? Konferencja dogmatyczna dla dorosłych – za nami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *