100 lat temu w nocy z 19 na 20 sierpnia wybuchło II powstanie śląskie. Od ponad roku trwały przygotowywania do plebiscytu, który miał zadecydować o przynależności państwowej Śląska. Stosunki polsko-niemieckie były w tym czasie bardzo napięte. Dochodziło do walk ulicznych oraz ataków na polskie redakcje gazet.
17 sierpnia demonstracja niemiecka w centrum Katowic doprowadziła do starcia z francuskimi oddziałami. Podczas udzielania pomocy rannym Niemcom został skatowany lekarz Andrzej Mielęcki, znany polski działacz polityczny i społeczny. Został zaatakowany przez niemieckich bojówkarzy, którzy rannego doktora wyciągnęli z ambulansu i zamordowali, po czym jego ciało wrzucili do rzeki.
Było to jedną z przyczyn decyzji o wybuchu powstania, którą podjęło Dowództwo Główne Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (na czele, którego stał Alfred Zgrzebniok) oraz Polski Komisariat Plebiscytowy (polskim komisarzem był Wojciech Korfanty). Po 5 dniach powstanie zakończono. Znienawidzona niemiecka policja została rozbrojona i zlikwidowana. Powstańcom udało się osiągnąć cel i zademonstrować siłę polskiej społeczności oraz dążenie do zjednoczenia z Polską, a także przeciwstawić się niemieckiemu terrorowi.
II powstanie śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *